Tkanina w odzieży biegowej

Czym powinna charakteryzować się tkanina z której wykonana jest odzież biegowa?

Wybór ubrań sportowych może przyprawiać o zawrót głowy. Czym się kierować przeglądając metki poszczególnych części garderoby? Po czym rozpoznać, że w danej tkaninie pobiegniemy komfortowo i sucho? Oto krótki przewodnik po tkaninach oferowanych przez największe marki sportowe.


źródło zdjęcia: https://4f.com.pl/charakterystyka_systemow_4f,0,96.htm

 

Odzież sportowa powinna przede wszystkim spełniać dwie funkcje:

 

1. Odprowadzać wilgoć z powierzchni ciała

2. Zapewniać izolację termiczną

Aby wilgoć była odprowadzana ze skóry, krój ubrania powinien być obcisły. To dlatego wszystkie niemal modele mocno przylegają do ciała, i tak właśnie ma być. Nie jest prawdą iż ubrania termoaktywne sprawiają, że się nie pocimy. Oczywiście pocimy się, tylko mniej to odczuwamy i dzięki temu czujemy się bardziej komfortowo, gdyż nie wychładzamy organizmu przez wilgoć koszulki przyklejonej do ciała.

Lubiana w codziennej odzieży bawełna, niestety nie spełnia powyższych warunków, bowiem chłonie kilkanaście razy więcej wody niż materiały syntetyczne. Najlepiej całkowicie zrezygnować z ubrań z niej uszytych, a już szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Spora część osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, kojarzy odzież termoaktywną ze sportami zimowymi. Jednak odzież ta, ze względu na swoją funkcję wentylacyjną znakomicie sprawdza się latem. Odzież szyta z przeznaczeniem na tą porę roku jest lżejsza, tkanina użyta do jej uszycia jest cieńsza, bez dodatkowego ocieplenia. Zwróćmy na to koniecznie uwagę w trakcie wyboru strojów na daną porę roku, tak abyśmy w efekcie nie byli ani przegrzani zbyt ciepłą tkaniną termoaktywną, ani zbyt wychłodzeni, gdy przy niskiej temperaturze założymy przewiewną koszulkę.

Po czym rozpoznać jakość materiału? Tkanina powinna być miła w dotyku a także, niestety, nie najtańsza. Droższe modele mają wbudowane nici z jonami srebra, które działają bakteriobójczo eliminując brzydki zapach potu. Na podobnej zasadzie działają włókna polipropylenu.

Na koniec rada dotycząca konserwacji tego rodzaju tkanin. Należy je prać po każdym wysiłku, najlepiej od razu po powrocie do domu, ponieważ materiały syntetyczne lubią nasiąkać zapachem i niestety trudno się go potem pozbyć. Właściwie prane i suszone, będą nam służyć dłuższy czas.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
YonexDunlopWilsonIsostarPolsportPro's Pro
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...