Jak wybrać stanik sportowy?

Kompletując sportowe ubrania na trening, w przypadku Pań nie sposób zapomnieć o staniku, choć często ta część sportowej garderoby jest traktowana po macoszemu. Niesłusznie, bowiem odpowiednio dobrany sportowy stanik potrafi znacznie poprawić komfort biegu czy treningu. Jego wybór może wydawać się skomplikowany, wiele kobiet nie do końca wie od czego zacząć poszukiwania, więc poniżej zamieszczamy kilka istotnych informacji.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, na jakie wstrząsy jest narażony biust w trakcie biegania. Biust jest zbudowany ze skóry i tkanki łącznej - więzadła Coopera, które w trakcie biegania bez podtrzymania ulegają rozciąganiu. Ponieważ nie jest on podtrzymywany przez jakiekolwiek mięśnie, porusza się wraz z naszym ciałem, np. w trakcie biegu biust unosi się przy każdym pojedynczym kroku o ok. 10 cm. Jeśli więc biegamy bądź trenujemy bez dobrej stabilizacji biustu, traci on jędrność i elastyczność i zaczyna obwisać. Specjalne staniki sportowe mają specjalną budowę, która zabezpiecza piersi przed rozciąganiem, stabilizując je. Są także wykonane z dobrych, oddychających materiałów aby zwiększyć komfort treningu i zapobiec wszelkim otarciom. W zależności od rozmiaru biustu, można spotkać się z różnymi rodzajami staników sportowych. Od czego zatem zacząć poszukiwania stanika idealnego?

Po pierwsze musimy się zmierzyć. Stanik sportowy powinien być dobrze dopasowany rozmiarem więc łapiemy centymetr w dłoń i mierzymy się:

- pod biustem, bardzo ciasno i na wydechu; uzyskany wynik zaokrąglamy w dół (np. 68 do 65; 63 do 60 itd.). To na taśmie biegnącej pod biustem powinna opierać się konstrukcja stanika, nie na ramiączkach, służą one tylko delikatnemu podtrzymaniu.

- w biuście, w najszerszym miejscu, tym razem miarę przykładamy luźno.

Dzięki powyższym pomiarom możemy wybrać odpowiedni rozmiar stanika. Pamiętajmy o tym, że powinien on być ciasny w obwodzie, tylko taki będzie odpowiednio podtrzymywał biust.

W ofercie sklepów możemy spotkać trzy podstawowe rodzaje staników sportowych:

1. Stanik sportowy przypominający top, compression bra – jest przeznaczony dla kobiet o małym biuście (miseczka A do B). Tego rodzaju rozwiązania posiadają w swojej ofercie znane marki sportowe, takie jak adidas, Asics czy Nike. Są one wykonane z wygodnego, oddychającego i odprowadzającego pot materiału, jednak nie stabilizują zbyt mocno piersi. W przypadku kobiet z dużym biustem sprawdzą się jako topy nakładane na inny, odpowiadający rozmiarowi biustu, stanik.

 

2. Kolejny rodzaj stanika jest nazywany encapsulated compression bra, przyciska każdą pierś osobno, przypominając kształtem zwykły biustonosz. Jest przeznaczony dla kobiet o większym biuście bądź też tych, które sport uprawiają bardzo intensywnie.

 

3. Najbardziej stabilny rodzaj staników sportowych, zwany adjustable encapsulated compression bra, charakteryzuje się tym, że ma regulowaną taśmę pod biustem. Jest bardzo stabilny i odpowiedni dla kobiet o dużym i bardzo dużym biuście a także tych intensywnie uprawiających sport.

Podsumowując – każdy stanik musimy dobrać indywidualnie, po uprzednim, dokładnym zmierzeniu się. Zwracajmy uwagę na materiał, z jakiego został uszyty stanik, grubość szwów (powinny być niemal niewidoczne i miękkie), idealne przyleganie w obwodzie. Również piersi powinny być dobrze schowane w miseczkach, nie mogą „wychodzić” bokami. Jeżeli wszystkie powyższe warunki są spełnione, oznacza to że idealny stanik sportowy został znaleziony.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
JakoWilsonYonexAsicsadidasIsostar
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...