Jak wybrać buty do fitnessu?

Stało się! W dłoni trzymasz nowiuteńki karnet na siłownię ale nie za bardzo wiesz od czego zacząć kompletowanie „fitnessowej wyprawki”? W dzisiejszym wpisie pomożemy Ci wybrać dobre buty sportowe przeznaczone na treningi fitness.

Wybór butów sportowych jest ogromny. Laik może się naprawdę zagubić w gęstwinie oferty. Okazuje się bowiem, że uprawiając kilka dyscyplin sportowych, jedna para butów sportowych niestety nie wystarczy. Innych właściwości buta wymaga teren a innych trening na siłowni. Jakie zatem buty będą odpowiednie na dynamiczne zajęcia fitness?

1.  Przede wszystkim buty przeznaczone do zajęć fitness powinny być stabilne, tak aby gwałtowne ruchy, podskoki i wykroki nie sprawiły, że nasza kostka lub kolana ucierpią. Także obciążanie ciała w trakcie ćwiczeń, np. hantelkami, sprawia że możemy stracić równowagę. Najlepiej stopę utrzymuje but sznurowany, zatem takie wybierajmy. Buty powinny być wyposażone w sztywny zapiętek. Dobrze aby tył buta sięgał przynajmniej do kostki, wtedy uchroni nas przed skręceniem stawu skokowego czy kolana.

 

2.  Podeszwa buta przeznaczonego do zajęć na parkiecie nie może być śliska, powinna zatem posiadać gumową podeszwę lub wypustki aby zapewnić nam odpowiednią przyczepność. Poza tym zwróćmy uwagę na to, aby podeszwa była nieco twardsza i mniej giętka niż ta w butach do biegania, a także aby nie była zbyt gruba.

 

3.  Aby zapewnić nam komfort w trakcie intensywnego treningu, ważne jest aby materiał, z którego but został wykonany, był oddychający i odprowadzał wilgoć na zewnątrz. Dzięki temu nasza stopa pozostanie sucha i uchronimy ją przed otarciami. Ważną cechą buta do fitnessu powinna być też lekkość.

 

4.  Dla ochrony naszych stóp i stawów, nasze buty treningowe powinny posiadać amortyzację, ze względu na to że ćwiczenia odbywają się na twardym podłożu.

 

5.  But do fitnessu, podobnie jak ten do biegania, powinien być o pół rozmiaru większy niż nasza stopa, bowiem w trakcie treningu stopa puchnie, zwiększając swoją wielkość.

 

6.  Wygląd butów ma znaczenie. Łatwiej nam odnaleźć motywację do wysiłku, jeśli czujemy się atrakcyjnie w stroju przeznaczonym do treningu. Logiczne zatem jest, że jeśli wydajemy większą kwotę na buty sportowe, powinny nam się one także podobać. W dzisiejszych czasach, gdy wybór butów do fitnessu jest ogromny, znalezienie takich, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania, nie powinno przysporzyć nam trudności.

Generalna zasada dotycząca butów do fitnessu, jak również butów sportowych w ogóle, jest taka, że nie mogą być tanie. Zakup buta renomowanej marki gwarantuje nam, że unikniemy problemów, takich jak mokra stopa po godzinnym treningu (słabe materiały nie oddychają, nie odprowadzają wilgoci) czy obtarcia stóp (dobry but sportowy to taki, który od razu pasuje, nie musimy się z nim „docierać”).

Poniżej kilka porządnych modeli butów treningowych, które świetnie sprawdzą się w trakcie ćwiczeń fitness, treningów cardio oraz ćwiczeń siłowych.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
MikasaMPSYonexRucanoradidasOlimp Labs
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...