Jak wybrać buty do biegania?

źródło zdjęcia: http://zdrowiejlepiejmocniej.blogspot.com/2013/04/nowe-modele-nike-cos-pieknego.html

Producenci butów biegowych prześcigają się aby się nam przypodobać. A dokładniej chodzi im o to, aby buty po pierwsze wpadły nam w oko a po drugie dawały odpowiedni komfort biegania. Dobre buty do biegania to wydatek rzędu kilkuset złotych a więc nie mały. Co powinniśmy wiedzieć aby prawidłowo je dobrać, tak aby posłużyły nam i naszym stopom? Właściwy komfort mogą nam dać zupełnie inne buty, niż te które właśnie kupiła nasza koleżanka. Dlatego buty zawsze należy dobrać indywidualnie, koniecznie przymierzając. Na co zwracamy uwagę?

Rodzaj stopy

 

To w jaki sposób stopa upadając na podłoże styka się z nim, świadczy o jej typie.

 

Wyróżniamy trzy typy:

 

Pronująca – stopa po zetknięciu z podłożem układa się do wewnątrz. Znaczna pronacja może prowadzić do kontuzji dlatego producenci butów tworzą buty ze specjalnymi wstawkami stabilizującymi, które znajdują się właśnie po wewnętrznej stronie buta.

 

Neutralna – w tym przypadku po zetknięciu z podłożem ciężar rozkłada się równo na całej stopie.

 

Supinująca (niedostatecznie pronująca) – stopa po zetknięciu z podłożem układa się na swojej zewnętrznej linii, przenosząc ciężar ciała na tą część stopy.

To jaką stopę mamy, sprawdzimy już w większości dobrych sklepów z artykułami biegowymi. Można też zrobić to w domu, oglądając podeszwy naszych starych butów. To w jaki sposób się ścierają świadczy o tym jaki typ stopy posiadamy. I tak przetarcia po wewnętrznej stronie śródstopia i pięty świadczą o pronacji, po zewnętrznej stronie – o supinacji, natomiast przetarcia równomierne na śródstopiu oraz po zewnętrznej stronie pięty świadczą o tym, że mamy stopę neutralną.

Drugim domowym sposobem na sprawdzenie typu stopy jest test, który możemy wykonać za pomocą farbek. Malujemy nimi stopę po czym odciskamy na kartce papieru stając na niej. W tym wypadku jeżeli ujrzysz pełną stopę oznacza to że jesteś pronatorem. Jeśli pięta jest osobno a górna część stopy osobno (lub są połączone cienką linią) oznacza to supinację (zazwyczaj u osób z wysokim sklepieniem). Natomiast odbicie pięty i przedniej części stopy połączone paskiem wyglądającym na mniej więcej połowę szerokości stopy oznacza stopę neutralną.

Rodzaj nawierzchni/terenu, po którym biegasz

Od tego zależy wybór buta z większą bądź mniejszą amortyzacją. I tak: - Biegasz po mieście, ulicach, betonowych traktach wybieraj buty z solidną amortyzacją. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób kontuzji i poprawisz komfort biegu. Dobrą propozycją w tej kategorii są poniższe buty:

- Biegasz wyłącznie po leśnych alejkach, czyli po miękkim terenie? Wybierz buty trailowe. Wyróżniają się mniejszą amortyzacją niż buty przeznaczone do biegania po asfalcie, ponieważ miękkie trasy amortyzują nas w naturalny sposób. Wyróżniają się także tym, że mają bardziej terenową podeszwę niż asfaltówki, godne polecenia są poniższe pozycje:

- Jeśli biegasz po zróżnicowanym terenie kup buty uniwersalne. Dla początkującego biegacza takie buty będą najbardziej odpowiednie a z czasem można zdecydować o zakupie butów asfaltowych bądź terenowych.

Rozmiar buta

Zależy od marki, modelu a nawet dystansu jaki zamierzasz pokonywać. Uniwersalna zasada to dodawanie od pół do jednego centymetra więcej niż wskazuje na to rozmiar naszej stopy. Stopa w trakcie biegania puchnie, zatem nie możemy biegać w butach dobranych „na styk”. Najlepiej jest także mierzyć buty Pod koniec dnia, gdy nasze stopy zmęczone całodziennym chodzeniem, są najbardziej napuchnięte. Jeżeli chcemy kupić buty przez Internet, najlepiej zmierzyć stopy w następujący sposób stajemy w skarpetkach na kartce papieru, ustawiając piętę przy jej krawędzi. Zaznaczamy ołówkiem koniec naszego dużego palca, to samo z drugą stopą. Do otrzymanych wyników dodajemy około 0,5 cm jeżeli zamierzamy biegać krótkie dystanse, natomiast ok. 1 cm jeśli naszym celem są dalsze wyprawy bądź starty w maratonach.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
DunlopSpeedoMikasaOlimp LabsPumaKKS Lech
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...