Jak uzupełniać płyny - bieganie

Każdy biegacz pragnie być w jak najlepszej formie. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę, jak ważne jest uzupełnianie płynów w trakcie treningu biegowego i jak bardzo spadek ilości wody w organizmie wpływa na spadek wydolności organizmu. Wystarczy zaledwie utrata 1% wody aby nasza wydolność spała aż o 10%! Utrata takiej ilości wody jest przez nas niezauważalna, nie wywołuje jeszcze pragnienia, pojawia się ono dużo później. Dlatego tak ważne jest regularne uzupełnianie płynów przed, w trakcie oraz po treningu, jest to klucz do naszego sukcesu.

Na to jak szybko tracimy wodę, wpływa wiele czynników, min. długość i intensywność treningu, warunki atmosferyczne a także nasze predyspozycje (stopień wytrenowania, waga, masa czy płeć). Jeżeli trenujemy naprawdę dużo i intensywnie, dobrze jest zrobić test na indywidualną utratę wody. W tym celu ważymy się przed i po treningu, w trakcie którego nie przyjmujemy płynów. Liczba gramów, która ubyła, odpowiada ilości mililitrów płynów, które powinniśmy wypijać.

Jeśli chodzi o ilości wypijanego płynu, to najlepiej wypić ok. 0,5 l na 2 godziny przed treningiem. W trakcie biegu powinno się pić co 10-15 minut po 1-2 dużym łyku. Aby organizm mógł się odpowiednio zregenerować, po treningu należy uzupełnić płyny, które zostały utracone.

 

Kolejną kwestią jest rodzaj płynu i tu mamy do wyboru:

- wodę

- napoje izotoniczne

- płyn węglowodanowy

- napoje regeneracyjne

Ogólna zasada jest taka, że gdy trenujemy powyżej godziny, bądź też krócej ale za to bardzo intensywnie (np. interwały), najlepszy jest napój izotoniczny o stężeniu węglowodanów 6-8 %. Jeśli nasz trening będzie krótszy i mniej intensywny, najlepiej postawić na dobrą wodę. Natomiast kiedy wyruszamy w bieg, trwający 2-3h, powinniśmy wspomóc się napojem węglowodanowym, który jest zbliżony składem do izotonika, lecz ma więcej sodu i potasu. Tych napojów nie powinno się pić w trakcie krótkich, trwających poniżej godziny, delikatnych biegów. Po treningu można wspomóc organizm napojem regeneracyjnym zawierającym białko i węglowodany.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
RucanorMoltenMikasaOlimp LabsDunlopadidas Originals
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...