Buty damskie do biegania

znaleziono 4 produkty
Sortuj:
Sortuj:

Rozpoczynając przygodę z bieganiem i kompletując sprzęt biegowy to właśnie damskie buty do biegania wymagają specjalnej uwagi. To w jakich spodenkach, koszulce czy czapce udajemy się na trening nie jest aż tak istotne jak to, co mamy na stopach.

Stopy to fundament ciała, to właśnie one dają oparcie dla kręgosłupa i decydują o utrzymaniu pionowej sylwetki. Dzięki nim się przemieszczamy i osiągamy konkretne szybkości. Z tego powodu buty do biegania musza zostać dobrane idealnie, tak aby dać komfort, zdrowie i co najważniejsze jak najwięcej przyjemności z uprawiania sportu jakim jest bieganie. W sklepach sportowych wybór jest ogromny, a moda na bieganie która od wielu lat napędza producentów sprzętu sportowego do ciągłego udoskonalania sprzętu sprawiła ze dla każdego możliwe jest dobranie idealnego narzędzia jakim są damskie buty do biegania.

 

A więc od czego zacząć wybór obuwia biegowego? Przede wszystkim od podłoża.

 

Buty do biegania w środowisku miejskim, gdzie mamy do czynienia z twardymi betonowymi lub asfaltowymi ścieżkami wymaga szczególnej ochrony stawów. Jako że są to najtwardsze materiały, bo podczas lądowania wstrząs ciała jest stosunkowo duży. Wymaga to zatem aby damskie buty do biegania a zwłaszcza ich podeszwa była jak najlepiej amortyzująca. Kobieca sylwetka jest bardziej delikatna w porównaniu do męskiej, ciężar ciała także często jest mniejszy z tego powodu podeszwa może także wydawać się cieńsza. Najważniejszą jednak cechą jakie posiadają damskie buty do biegania powinna być ich sprężystość. Jeżeli jest ona większa, oznacza to nic innego niż to że dobrze ochroni stawy i zamortyzuje ruchy. Przy długich kilkunastokilometrowych trasach po twardej nawierzchni będzie to bardziej odczuwalne. Jeżeli chodzi o grubość podeszwy w jaką są wyposażone są damskie buty do biegania to powinno się zwrócić uwagę na jej wygodę. Zbyt gruba podeszwa może być za twarda więc tu trzeba kierować się własnymi odczuciami komfortu, powinna być także wyposażona w dość płaski bieżnik. Buty obdarzone głębokimi rowami w podeszwie mogą przeszkadzać, i bardziej męczyć stopy. Jeżeli natomiast chodzi o ich cholewkę to miejskie damskie buty do biegania mogą posiadać ją dość miękką, tu zabezpieczania pięty czy kostki są mniej istotne z uwagi na małe ryzyko wykręcenia stopy bo bieg utrzymywany jest na gładkiej i prostej drodze. Na rynku damskich butów do biegania polecane są egzemplarze o właściwościach naturalnych czyli buty minimalistyczne które cechują się dużą sprężystością ale polecane są do krótszych wybiegów. Są bardzo lekkie, bardzo elastyczne i przewiewne, mogą także posłużyć do trenowania innych dziedzin sportu i używania ich także na mieszanych nawierzchniach. Poza tym są jedne z najelegantszych egzemplarzy w dziale jakim są damskie buty do biegania. Jeżeli chodzi o kolorystykę to marki sportowe oferują ich całą gamę w szczególności kolory jasne i neonowe. Pamiętajmy tu także o odblaskach które zapewnią nam bezpieczeństwo po zmroku w każdym rodzaju obuwia sportowego. Damskie buty do biegania miejskiego wykonywane są z siatkowych, cieńszych materiałów zapewniających duży przewiew i swobodę użytkowniczce.

Jeżeli jednak zależy nam na bieganiu po bardziej wymagających trasach takich jak, polana, las czy góry tu już należy zwrócić uwagę na to aby damskie buty do biegania wyposażone były w grubszą podeszwę. Powinna ona być mniej elastyczna, także aby stopa nie odczuwa każdego ostrego kamienia czy gałęzi. Taki rodzaj obuwia już nie musi amortyzować tak mocno gdyż naturalna powierzchnia, ścieżki leśnej czy ubitej ziemi nie jest tak niebezpieczna dla stawów jak asfalt. Bieżnik jakim powinny się charakteryzować damskie buty do biegania powinien już być bardziej „traktorowy”, dawać dużą przyczepność do nieregularnego podłoża, ograniczać ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni odprowadzając wodę spod buta na boki. Cholewka natomiast powinna być wyższa chroniąc okolice kostki i pięty oraz powierzchni stopy przed ewentualnymi konsekwencjami poślizgu, depnięcia na kamień czy jego uderzenia. Takie buty wykonywane się z praktycznych ciemniejszych kolorów i grubszych tkanin. Sznurowanie jest także ciaśniejsze i lepiej trzyma but na stopie, aby ten przy dużym poślizgu idealnie trzymał się na stopie.

Jeżeli natomiast kupującej zależy na produkcie uniwersalnym, czyli biegaczka udając się na trening nad jezioro na naturalną nawierzchnię ma do pokonania kilka kilometrów betonowego chodnika i jej damskie buty do biegania musza być wielozadaniowe to producenci obuwia przygotowali także produkty mieszane. W takiej sytuacji istotne jest samopoczucie w butach, ich wygoda. Własne dotychczasowe doświadczenia w bieganiu powinny podpowiedzieć czy lepiej czuć podłoże pod stopą i wybrać ją cieńszą czy bardziej skupić się na mniej sprężystej i bardziej wytrzymałej, to wśród oferowanych produktów na pewno znajdą się damskie buty do biegania spełniające wszystkie oczekiwania.

Kiedy wiemy już jaka nawierzchnia będzie dominowała w treningach biegowych należy zwrócić uwagę na to jaki but bardziej będzie pasował do stopy trenującej. Damskie buty do biegania pod względem rozmiaru należy wybierać z dość dużym zapasem. Chodzi o to aby nie były one idealne. Nie należy kierować się rozmiarem noszonych szpilek czy półbutów. Obuwie biegowe powinno być nieco za duże, tak aby stopa miała swobodę i miejsce, także kiedy przy dłuższych i cięższych treningach stpa lekko spuchnie nie powodowało uwierania. Mierzenie długości stopy zatem jest niezwykle ważne, należy się kierować wskazówkami producenta i nie przejmować kiedy z tabeli wynika ze jest to nawet rozmiar więcej niż w codziennym obuwiu. Damskie buty do biegania to przede wszystkim wygoda i komfort, to ich dobór może zniechęcić trenującą lub brać udział w kolejnych sukcesach.

Kiedy znamy już swój rozmiar a bieganie nie jest dla nas do końca obce i już kiedyś zabrano doświadczenia, możemy dobrać damskie buty do biegania pod względem układania się stopy podczas jej odrywania od powierzchni. Chodzi tu o pronację czyli o wygięcie stopy od zewnętrznej strony do wewnątrz podczas odbicia od ziemi. Jeżeli przenoszenie ciężaru ciało w sposób znaczny i zauważalny do wewnętrznej strony stopy wybierzmy obuwie z twardszymi wykończeniami po wewnętrznej stronie, uchroni to mięśnie stopy czy łydki oraz kości śródstopia od nadmiernych przeciążeń. Jeżeli sytuacja jest odwrotna czyli stopa zmierza w kierunku zewnętrznym czyli jest supinująca należy wybrać damskie buty do biegania z wykończeniem twardszym od strony zewnętrznej lub przeznaczone do biegania neutralnego. Przy dłuższych treningach da to znacznie większy komfort i przyjemność. Jeżeli natomiast stopa układa się równo i nieznacznie odbiega od pionu można wybrać buty neutralne lub takie które wykażą się największym komfortem ale nie będą butami dla stóp pronujących.

Bardzo ważną kwestią jest także dobranie obuwia pod względami charakterystycznymi i nieoczywistymi dla przeciętnego trenującego. Chodzi tu o nietypowe cechy typu wysokie podbicie, nadwrażliwość na otarcia czy przebyte kontuzje. W takiej sytuacji damskie buty do biegania powinny być dobrane w bardzo szczególny i uważny sposób, wsłuchując się w ciało i dobierając obuwie pasujące już w sklepie nie licząc na "ułożenie" się czy rozbicie. Może to przyczynić się do niechcianych urazów i kontuzji.

Damskie buty do biegania dobrane pod względem nawierzchni na jakiej będą używane, dobrane pod względem dopasowania do indywidualnych potrzeb posiadaczki to także kwestia estetyczna. Lepsze samopoczucie, komfort i wygoda determinują dalszą chęć rozwijania swoich umiejętności. Kobiecie która lubi czuć się dobrze we własnej skórze a także tego co ma na skórze, osiąganie kolejnych celów i sukcesów przychodzi stanowczo łatwiej. Estetyka stroju treningowego wielu pomogą w poczuciu większej pewności siebie, czują się mocniejsze i szybsze. Na co dzień kobiety zwracające szczególną uwagę na swój strój przenoszą to także na ścieżki biegowe. Tu naprzeciw wyszły marki sportowe. Wszechobecny trend bycia fit spowodował że moda przeniosła się także na sale gimnastyczne i na chodniki miast. Nie ma problemu z dobraniem odpowiedniej garderoby a także damskich butów do biegania. Producenci oferują bardzo szeroką gamę produktów. Od jednolitych czarnych po szalone, wzorzyste, neonowe obuwie, które dodadzą energii, wyróżnią w tłumie i będą towarzyszyły podczas wielkich biegów a także małych przebieżek zawsze sprawiając że ich właścicielka poczuje się w nich dobrze a one same będą służyły na długo.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
SpaldingIsostarOlimp LabsKKS LechDunlopUnder Armour
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...