Buty kolce lekkoatletyczne

znaleziono 14 produktów
Sortuj:
Sortuj:

Świat obuwia biegowego to temat bardzo rozległy i zróżnicowany. Teren, dystans, zaawansowanie, indywidualne potrzeby - to tylko kilka z niezwykle ważnych czynników decydujących o wyborze odpowiedniego obuwia biegowego. Skupiając się jednak na treningach związanych z dynamiką, szybkości i niewielkimi odległościami na myśl przychodzą buty które stworzone zostały specjalnie aby zaspokoić potrzeby tych że użytkowników - kolce biegowe- buty jeszcze do niedawna zarezerwowanych dla wyczynowców i profesjonalnych lekkoatletów. Przeznaczone do biegów dynamicznych i krótkich, wyposażone w wypustki zwiększające przyczepność do podłoża, używane w świecie zaawansowanych sportowców. Dziś jednak wraz z coraz większą popularnością biegania jako sportu powszechnie uprawianego, amator którego trening niegdyś ograniczał się do pobliskich chodników czy lasów, urozmaica sobie trening i poszerza swoje umiejętności trenując również w bardziej specjalistyczny sposób.

 

Dlaczego kolce?

 

Szybkie bieg sprinterski wymaga szybkiej reakcji podczas startu, kiedy liczy się czas- nawet ułamek sekundy decyduje o wyniku. Bez względu na wagę zawodów czy treningu im lepszy wynik osiąga zawodnik tym motywacja, satysfakcja i wynik treningów jest lepszy. Wymagana przyczepność do bieżni stadionu czy śliskiej nawierzchni wymaga aby kolce biegowe w pełni spełniły swoje zadanie. Są to buty skonstruowane w sposób bardzo nietypowy i charakterystyczny dla siebie sposób, wszytko aby przyczynić się do zwiększenia wydajności swojego właściciela.

 

Najważniejsze cechy jakie posiadają kolce

 

Krótkie dynamiczne biegi, sprinty czy biegi interwałowe to treningi przeprowadzane najczęściej na bieżniach tartanowych. Idealnymi butami do tego typu podłoża są kolce biegowe. Kolce biegowe to specjalistyczne obuwie zbudowane zupełnie inaczej niż powszechnie znane buty sportowe. Najbardziej charakterystyczną częścią tych butów są zdecydowanie groty - wypustki zamieszczone w podeszwie. Kolce mogą być wykonane z tworzywa plastikowego i wtopionego w buta. Znajdują się głownie w przedniej części podeszwy. Kolce mogą być także wykręcane. Są to zdecydowanie buty które posłużą na każdym ternie na których uskuteczniane są biegi szybkie. Groty które producenci oferują w swoim obuwiu różnią się swoją długością. Dłuższe wypustki świetnie sprawdzą się w mniej stabilnym podłożu, oraz na nawierzchniach śliskich, zaśnieżonych czy oblodzonym. Na rynku obuwia lekkoatletycznego jakim są kolce biegowe może napotkać także modele zawierające zarówno wypustki zamontowane fabrycznie jaki i te wymienne. Mówiąc o podeszwie należy wspomnieć także ze w związku z tym ze biegacz używa głownie przedniej części podeszwy szybko odbijając się od ziemi część tylna buta może nie zwierać nawet bieżnika, ponieważ biegacz nie używana znacznie tej części podczas biegu. Kolejną z cech znacząco wyróżniający ten typ obuwia jest jego waga. Kloce biegowe są bardzo lekkie, ich konstrukcja skupia się na tym aby nie obciążać stopy. Kiedy podczas doboru butów długodystansowych zaleca się zwrócenie szczególnej uwagi na amortyzacje podeszwy to w obuwiu jakim są kolce biegowe jest to kwestia dość mocno pomijana. Podeszwa jest bardzo cienka, wykonana z super lekkich materiałów, które są mocne i bardzo trwałe. Kolce zbudowane z tego typu materiału nie dociążają nogi, są mocno dopasowane do stopy aby jego użytkownik mógł skupić się na celu jak najbardziej. Owszem kolce biegowe to buty które jak inne zawierają otwory wentylacyjne, sznurowadła i język. Jednak wszystkie z tych części są tworzone w taki sposób aby ich elastyczność pozwoliła do idealnie dopasowanie do stopy tak żeby się z nią zespoić. Kształt tych butów to także sprawa istotną. Po pierwsze charakterystyczną cechą jest to że ciężar w kolcach przenoszony jest na palce. Zwiększa to dynamikę, pochyla sylwetkę w przód, wymuszając tym samym kolejny krok w przód i nie spowalniając podczas startu. Drugą cechą jest kształt dopasowujący do stopy ale w taki sposób aby zwiększyć jej aerodynamikę.

Kolce w nowoczesnych odsłonach i różnych kolorystykach Jeżeli chodzi o stylistykę butów jakimi są kolce biegowe to tak jak i w innych dyscyplinach mamy do wyboru zarówno krzykliwe neonowe i zdecydowane barwy. Buty które wyróżniają się podczas szybkiego przebierana nogami, są ozdobione logiem producenta jaki nietypowymi zestawieniami koloru. Na rynku oczywiście dostępne są także bardziej spokojne i klastyczne modele. Kolce powinny się podobać swojemu użytkownikowi i spełniać swoją funkcje, jeżeli kolor może podkreślić dynamikę czy sposób bycia biegacza powinien być także brany pod uwagę. Podczas biegów zimowych kolce biegowe także się spiszą świetnie. Pamiętajmy że przeznaczone do biegów sprinterskich nie posiadają bieżnika i kolcach na pięcie. Z tego względu producenci obuwia sportowego przygotowali także produkty zawierające bieżnik, bub nawet montują kolce jako uzupełnienie podeszwy.

Także kolce biegowe jako obuwie specjalistyczne może pozwolić na uzyskanie lepszego wyniku, większej pewności siebie i stabilności. Mogą poprowadzić do zwycięstwa lub pomóc w rozwijaniu swoich umiejętności, ich wybór powinien być zdecydowanie przemyślany- może to przyczynić się do wyniku osiągniętego przez zawodnika.

no-product
no-product
no-product
no-product

Do porównywarki możesz dodać maksymalnie 4 produkty.

Produkty muszą znajdować się w tej samej grupie produktowej

Porównaj
AsicsYonexPolsportIsostarSelectadidas
  • facebook
  • instagram
Ładowanie...